Dzika wyprzedaż resztek polskiego majątku narodowego


Tytuł oryginalny: Dzika wyprzedaż resztek majątku polskiego! ( http://krzysztofjaw.blogspot.com/2012/12/dzika-wyprzedaz-resztek-majatku.html )
Źródło: krzysztofjaw.blogspot.com, Krzysztof Jaw

Ministerstwo Skarbu, którego celem winno być sprawne zarządzanie państwowym majątkiem powoli zanika stając się spanikowanym syndykiem masy upadłości polskiego majątku.

W zaciszu zanikających gabinetów Ministerstwa Skarbu, wśród ochraniającego parasola kreowanych medialnie quasi konfliktów i sporów politycznych, w cieniu “zamachowców” i “mowy nienawiści”, dokonuje się ostateczna sprzedaż resztek Polski, prywatyzacja bardziej “dzika” i alogiczna niż ta, której byliśmy świadkiem na początku lat 90-tych.

Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że w dobie kryzysu szybka wyprzedaż majątku staje się ekonomicznie nieefektywna i świadczy raczej o celowym zamiarze degradacji ekonomicznej Polski dokonywanej rękoma obecnego rządu. Ponadto masowa wyprzedaż resztek polskiego majątku uwidacznia prawdziwy obraz marnej jakości rządów PO – PSL. Zatrważający dług publiczny wynoszący już 839,5 mld zł [1], spadek wzrostu gospodarczego powodujący zmniejszanie się wpływów do budżetu państwa [2] spowodowały i powodują więc paniczne łatanie niedoborów budżetowych wpływami z prywatyzacji.

Cały proces prywatyzacyjny od samego początku tych rządów można z wielką dozą pewności uznać za jedną wielką aferę a szczegółowa jego analiza zapewne musiałaby doprowadzić (i tak będzie!) do postawienia wybranych włodarzy przed Trybunał Stanu.Takaż analiza zapewne zdecydowanie powiększy listę afer PO, którą zbudował i uaktualnia MarkD [3].

Nie chcę w tej chwili wnikać w szczegóły, ale polecam zapoznanie się z przyjętym w marcu tego roku Planem Prywatyzacji na lata 2012-2013 [4] i uzupełnić analizę o Plan Prywatyzacji na lata 2008-2011[5].

Bardzo ciekawym i zatrważającym jest również zapoznanie się z wykazemspółek z udziałem Skarbu Państwa, w których nastąpiło zbycie akcji/udziałów niemal od początku prywatyzacji, t.j. od roku 1990 [6].

Analiza tylko tych materiałów budzi szereg wątpliwości, które stają się jeszcze większe w przypadku również nagłej i nieefektywnej (za grosze) prywatyzacji firm, które wcześniej w żadnych planach prywatyzacyjnych nie zostały ujęte a do ich sprzedaży wystarczyło tylko szybkie “ad hoc” rozporządzenie właściwego ministra i uzupełnienie planu.

Jako przykład może świadczyć prywatyzacja uzdrowisk, gdzie wcześniej wyodrębniono te, które nie miały być prywatyzowane, by tę listę ograniczyć do siedmiu. Resztę sprzedaje się dosłownie za “bezcen” – np. w 2010 roku sprzedano Solanki w Inowrocławiu za kwotę około 20 mln, gdzie kapitał własny (zakładowy) firmy wynosił przeszło 16 mln zł, dwuletnie nakłady inwestycyjne przed prywatyzacja wyniosły grubo ponad 10 mln zł a wcześniej Skarb Państwa dokapitalizował uzdrowisko kwotą 8 mln zł (sic!) oraz ostatnia prywatyzacja Uzdrowiska Wysowa za kwotę około 8,7 mln [7]. W planach jest sprzedanie takich naszych perełek jak m.in. uzdrowiska w: Ciechocinku, Busku Zdroju, Lądku Zdroju, Rabce, Świnoujściu, Kołobrzegu, Krynicy Zdroju czy Szczawnie Zdroju. Warto wspomnieć, że w wielu z nich są pokłady wód leczniczych i mineralnych…

Innym przykładem kuriozalnej prywatyzacji, która musi w przyszłości być szczegółowo skontrolowana  jest sprzedaż niemieckiej firmie BASF zakładów “Zachem” w Bydgoszczy. Po tej prywatyzacji następuje likwidacja tych zakładów i pracę starci około 600 jej pracowników oraz rzesze w spółkach zależnych. Symptomatyczne jest to, że “Zachem” do tej pory był jedną z wiodących polskich firm przemysłu chemicznego. Zakłady jako jedyne produkukowały epichlorohydrynę, TDI (surowiec wykorzystywany np. w produkcji tworzyw sztucznych) i chlorek allilu, a ich udziały w rynku krajowym wynosiły: TDI – ponad 50%, epichlorohydryna – blisko 100% [8].

Warto też zwrócić uwagę na planowaną – katastrofalną dla Polski – sprzedaż spółek z sektora finansowego. Rząd zamierza sprzedać resztę swoich udziałów w: BGŻ S.A, GPW S.A, Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, PKO BP (!), PZU S.A. (!).

Naprawdę trzeba zobaczyć, co nasz rząd chce sprzedawać i prywatyzować… Razem jest tych firm 279, z czego ponad 110 to tzw. “resztówki”, gdzie Skarb Państwa ma pakiety mniejszościowe, które… miały przecież zabezpieczać interesy państwa w tych firmach!

Pragnę powtórzyć raz jeszcze. Z punktu widzenia efektywności i zyskowności ekonomicznej tak pospieszna sprzedaż aktywów państwowych połączona z uproszczeniem całego procesu prywatyzacji jest najdelikatniej mówiąc nieracjonalna (potencjalni kontrahenci wiedząc o konieczności przez rząd sprzedaży i uzyskania jakichkolwiek środków finansowych będą oczywiście – co jest zrozumiałe – skłonni wydać na zakup o wiele mniej środków inwestycyjnych a pakiety socjalne będą zawierały i zawierają gorsze dla pracowników pakiety prywatyzacyjne). Z punktu zaś długookresowego funkcjonowania Polski należy stwierdzić, iż ta wyprzedaż polskiego majątku nosi znamiona – wedle mnie – “pełzającej” zdrady państwa…

Jeżeli nie powstrzymamy tego rządu, to Polska zostanie całkowicie ograbiona ze swoich aktywów majątkowych! Będziemy pariasem gospodarczym (w tym finansowym) Europy!

P.S. (dopisano 04.12.2012)

Analizując wczoraj plan prywatyzacyjny na lata 2012-2013 przeoczyłem jeszcze dwie tabele – załączniki. Jedna dotyczy firm zgłoszonych do prywatyzacji przez inne resorty, a druga czynnych przedsiębiorstw państwowych przeznaczonych do komercjalizacji, prywatyzacji lub likwidacji. Poniżej pierwsza z nich.

 Źródło:http://prywatyzacja.msp.gov.pl/portal/pr/344/20796/Plan_prywatyzacji_na_lata_20122013.html

Na uwagę zasługuje sprzedaż firm przemysłu obronnego i kopalń węgla kamiennego. Osłabiamy obronność kraju i długookresowo pozbawiamy się wpływu na eksploatację jednego z najważniejszych naszych zasobów surowcowych!

W drugiej tabeli na uwagę zasługuje planowana sprzedaż m.in. Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Źródło: j.w.

(1) http://www.dlugpubliczny.org.pl/pl
(2)
a: http://rybinski.nowyekran.pl/post/81711,zalamanie-inwestycji-i-konsumpcji
b: “Polska gospodarka hamuje i to naprawdę w alarmujący sposób bo o blisko 1 pkt procentowy w każdym kwartale tego roku. W I kwartale wzrost PKB w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł jeszcze 3,6%, w II kwartale wyniósł już 2,3% by w III kwartale zmniejszyć się tylko do 1,4%.” –  http://zbigniewkuzmiuk.salon24.pl/468632,szokujacy-zjazd-polskiej-gospodarki
(3)  http://markd.pl/afery-po/
(4)http://prywatyzacja.msp.gov.pl/portal/pr/344/20796/Plan_prywatyzacji_na_lata_20122013.html
(5)http://prywatyzacja.msp.gov.pl/portal/pr/141/4047/Plan_prywatyzacji_na_lata_20082011.html
(6) http://prywatyzacja.msp.gov.pl/portal/pr/import/7/?ile=10&page=158 – (należy u dołu strony kliknąć na tytuł: Wykaz spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których nastąpiło zbycie akcji/udziałów – stan na dzień 31.10.2012 roku (plik *.xls)

(7)
a: http://media.wnet.nowyekran.pl/post/81096,msp-sprywatyzowalo-uzdrowisko-wysowa
b: http://bobowa.nowyekran.pl/post/81026,uzdrowisko-wysowa-bandycka-prywatyzacja (jest kilka części tekstu w oddzielnych postach)

(8)
a: http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/zachem-bydgoszcz-juz-niestety-koniec-zakladow-chemicznych-z-wieloletnia-tradycja
b: http://tokispress.nowyekran.pl/post/81772,bydgoszcz-polacy-won-teraz-niemcy-rzadza-w-zachemie

http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Przeczytaj także

Jak zniszczono polski przemysł, pozbawiono Polaków pracy i wygnano ich z Polski
Prywatyzacja po polsku – kilka przykładów
Uwłaszczać na majątku narodowym aż kamień na kamieniu nie zostanie

Jedna myśl nt. „Dzika wyprzedaż resztek polskiego majątku narodowego

  1. W nawiązaniu do kwestii Zachemu, uściślając, zakłady nie zostały sprzedane BASFowi. Sprzedane zostały aktywa związane z produkcją TDI. Tym samym Zachem przestał produkować chemikalia, co patrząc na jego kondycję finansową było nieuniknione. W takich sytuacjach redukcje etatów są pewne. No i tak stało się i tym razem. Zmiany były potrzebne, ale to jeszcze nie jest koniec zakładów. Liczę, że plany ponownego uruchomienia produkcji się powiodą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s